Prima průšvih se švédským majitelem. Neumí dělat plnoformátovou televizi

12. leden 2010

Analýza. Česko je příliš závislé na zahraničních investorech. Ti nekvalitní pak původní dobře šlapající projekty či podniky doslova zničí.

Česká republika je třetím nejotevřenějším trhem na světě.

A podle toho to vypadá.

Zahraniční investoři bez jakékoliv regulace se dostaly buď přímo nebo přes prostředníky k českým firmám, ty zbývající čeští majitelé raději ještě před krizí prodali.

Česko tak například nemá žádnou českou velkou komerční televizi. Nova je americká, resp. z Bermud, Barrandov je slovenský a Primu ovládají především Švédové.

A ti od svého vstupu do Primy na konci roku 2005 ukazují diletanství za diletanstvím. Česká televize tak dlouho a trpělivě piplaná se od té doby propadá do stále větší bezvýznamnosti.

Už je to klišé, ale pro připomenutí jen stručně. Neustálé výměny manažerů - hlavních ředitelů od generálních až po programové. Veletoče v programu, změny cílových skupin diváků, turbulentní změna image a loga... Dalo by se pokračovat.

Chybu je nutné hledat hned na začátku vstupu Švédů, resp. MTG do Primy. Padáka dostal Martin Dvořák a otěže převzal Litevec Alexandr Česnavičius. Když po dlouhé době švédský spolumajitel zjistil, že to není dobré a že program se nesmí dělat mechanicky v londýnské centrále, angažoval Petra Chajdu.

Další chyba. Manažer nerozumějící televizi nebyl dobrou volbou. Pravděpodobně uchvátil jen angličtinou a svým vystupováním, za kterým skrýval neznalosti. "Botu" udělal už v době, kdy jmenoval Jana Rubeše programovým ředitelem. Nepomohl ani Pavel Zuna, který Primu vnímal jako prostředek pomstít se Nově...

A do třetice Marek Singer. Do televize přišel s pověstí marketingového manažera velkých koncernů s rychloobrátkovým zbožím. Pak si k sobě vzal Gordona Lovitta, který udělal hned dvě velké viditelné chyby - vyhazov šéfredaktora vlastní tvorby Rostislava Uhera bylo chválihodné, pak ale jmenoval Milana Hermana do významné funkce šéfproducenta, aniž by on měl s televizí jakékoliv zkušenosti. Lovitt tak svoje faux paux se snaží zachránit Šárkou Baborovskou [celá zpráva].

Z toho všeho je patrné, že Prima a potažmo její majitel nemá žádnou vizi a strategii. Nemá ji pravděpodobně ani Lovitt se Singerem, kteří jen mechanicky se snaží "nějak" naplnit přání Švédů. Tu uděláme škrty o miliony, tu odvysíláme seriál, protože ho máme již v koupeném balíku.

A teď chronologicky. Rok 2006: Chybu už udělal Dvořák, když rozhodl po dvou měsících obnovit reality show VyVolení 2, pak přišel Bar a ještě k tomu Trosečník. Exředitel Dvořák však už několikrát přiznal, že to bylo na přání MTG a on společně s Milošem Zahradníkem, tehdejším programovým ředitelem, ztrácel možnost do programu výrazně zasahovat...

Rok 2007: Jaro bylo naplněno velkým množstvím novinek, které si nikdo z diváků nezapamatoval. Avšak podzim dokonale zpackal Chajda a jeho tým. VyVolení 3 museli být zkrečováni předčasně a návrat soutěže Milionář byl krokem vedle, už od začátku odsouzeným k nezdaru. Pak se ale Chajda se svým kamarádem Zunou vrhli do přímého souboje s Televizními novinami na Nově, když Zprávy TV Prima byly nasazeny na 19.30 hodin od února 2008.

Rok 2008: Další veletoč na jaře, kdy Prima musela odvysílat fotbalové Euro 2008. Podzim už začal být pod taktovkou jak Singera, tak Lovitta. Šlo ještě o dozvuky předchozích plánů, což paradoxně Primě pomohlo.

Rok 2009: Lovitt začal úřadovat na sto procent a projevilo se to na jarním schématu. Do programu se tak dostaly nesmyslné pořady typu Nepodceňuj blondýnky! nebo pořad o hypnóze. Adeptem na "moulu roku" by současný programový ředitel mohl být nominován za to, že rozhodl o ukončení Velmi křehkých vztahů, aniž by měl náhradu. Sečteno, podtrženo - rok 2009 byl pro Primu tragický a v posledním týdnu se podílem na sledovanosti dokonce propadla na úroveň roku 1998 [celá zpráva].

Proč to všechno? Zaprvé program byl v roce 2006 řízen z Londýna a Praha se musela podřídit. Švédové kralují Primě stylem tematické televize a protože neumí provozovat plnoformátový kanál, tak se to učí. Dále zapomínají, že Česko není Skandinávie či země od Baltu, kde je MTG nejvíce koncentrována.

Dále Prima má nakoupeny velké balíky pořadů, filmů a seriálů od hollywoodských studií dlouho dopředu, a tak je musí odvysílat. Naopak trpí absencí oblíbených českých filmů, jejichž práva má například Nova. Současně chybí vlastní tvorba a pořady typu Top Star magazín či Hádej, kdo jsem! to nezachrání. Prima nyní nemá žádný nosný vlastní seriál, pro který se nejlépe prodává reklama.

Výrazným problémem Primy je stav, kdy postupně soutěžemi typu VyVolení ztratila starší diváky, avšak ty mladší se nedaří získávat a hlavně udržet. Prostor v cílovce D 15-54, se zdá, že velmi dobře obsadila Nova.

Doslova tragédií je programová skladba. Tak třeba jeden večer (středa): rodinná soutěž Hádej, kdo jsem!, bulvár Top Star magazín, ženský seriál Džungle rtěnek (Lipstick Jungle) a na závěr krimi Bones, neboli Sběratelé kostí.

Tohle k sobě prostě nejde. Tak třeba v Německu by Hádej, kdo jsem! vysílala Sat.1, Top Star magazín patří na ProSieben stejně jako Lipstick Jungle, a Bones na RTL. A pozor, jedna podstatná věc - tyto televize mají odlišné cílové skupiny, stejně jako výše jmenované pořady je mají. Prima chce tak oslovovat všechny a nakonec zaujme jen menšinu...

[Nahoru ↑]

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho mezi přáteli!


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Reklama

Máte k článku co říci? Podělte se s námi o svůj názor!

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


Top zprávy

Analýza: Drtinová s přeřazením z Událostí, komentářů nesouhlasí a vedení ČT pod palbou kritiky

Analýza: Drtinová s přeřazením z Událostí, komentářů nesouhlasí a vedení ČT pod palbou kritiky

02:19 / Lidé / Nebývale velký zájem médií vzbudilo přeřezaní moderátorky Daniely Drtinové z Událostí, komentářů do Interview ČT24. Televizní odbory naznačily, že vedení ČT podlehlo politickým tlakům. Generální ředitel Petr Dvořák to odmítá.


Martina Hudečková doplní Kramára v Ordinaci. V seriálu bude i Andrea Černá

Martina Hudečková doplní Kramára v Ordinaci. V seriálu bude i Andrea Černá

00:18 / Lidé / Nejen Maroš Kramár, ale i Martina Hudečková či Andrea Černá okoření podzimní sérii Ordinace v růžové zahradě 2. Scenáristé navíc nachystali mnoho nečekaných zvratů.


Poradíme, jak vybírat cestovní pojištění a na co si dát pozor

Poradíme, jak vybírat cestovní pojištění a na co si dát pozor

21:40 / Pojištění / Cestovní pojištění nevybírejte pouze podle ceny.Je vhodné se dopředu zamyslet nad všemi aktivitami, které jsou naplánovány během dovolené. Rozsah krytí některých pojistek totiž nemusí zahrnovat situace, do nichž se cestovatelé mohou dostat.


Rozhovor: Doplňky stravy ocení lidé s přibývajícím věkem

Rozhovor: Doplňky stravy ocení lidé s přibývajícím věkem

20:44 / Lifestyle / Vedle klasických léků se setkáváme s doplňky stravy. Jejich účelem je doplnit naši běžnou stravu na takovou úroveň, která příznivě ovlivní zdraví. PharmDr. Klára Minczinger ze společnosti Generica v rozhovoru odpovídá, zda užívání doplňků stravy má smysl pro zdravého člověka.