Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii w ramach akcji CEE Spring 2017:

LaReinaDragaEnTrajeMedieval.jpg
Hrvatski muzej naivne umjetnosti.jpg

…kto w 1903 roku zorganizował zamach stanu w Serbii i z jakim skutkiem?

…która serbska królowa (na ilustracji) pracowała przed koronacją jako dziennikarka i tłumaczka?

…czym skutkowało uchwalenie konstytucji Jugosławii w 1931 roku?

…w którym chorwackim muzeum (na ilustracji) eksponowane są m.in. prace Nikifora Krynickiego?

…kto w Vancouver zdobył pierwszy złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich dla reprezentacji Słowacji?

…który wojewoda Splitu rezydował w Jajcach?

…czym jest klapa?

Wydarzenia

Referendum w TurcjiWybory prezydenckie we Francji

Zmarli: Robert PirsigImre FöldiHubert DreyfusMichele Scarponi (na zdjęciu)Witold PyrkoszStefan SutkowskiMagdalena AbakanowiczGermaine MasonAugustin Bubník

Rocznice

25 kwietnia: imieniny obchodzą m.in.: Jarosław, Kaliksta i Marek
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Indricotherium.jpg
Paraceratheriumwymarły rodzaj bezrogiego nosorożca, a właściwie przedstawiciel rodziny Hyracodontidae z podrodziny Indricotheriinae; jeden z największych ssaków lądowych w historii. Żył od wczesnej do późnej epoki oligoceńskiej (34–23 miliony lat temu). Jego szczątki znaleziono w Eurazji od Chin do terenów byłej Jugosławii. Nazwa Paraceratherium oznacza „obok bezrogiej bestii”, odnosi się do Aceratherium, rodzaju uznawanego niegdyś za podobny. Dokładna wielkość Paraceratherium pozostaje nieznana z powodu niekompletności znalezisk. Masę ciała zwierzęcia szacuje się na 15-20 ton. Trybem życia Paraceratherium mogło przypominać współczesne wielkie ssaki, jak słoniowate czy przetrwałe do dziś nosorożcowate. Zwierzęta te zasiedlały zróżnicowane habitaty – od suchych pustyń porosłych nielicznymi drzewami, aż do podzwrotnikowych lasów. Przyczyny wyginięcia tych zwierząt nie są znane. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Skloby cmentarz 02.jpg

Pacyfikacja wsi Skłoby – masowa zbrodnia popełniona przez okupantów niemieckich 11 kwietnia 1940 roku. Skłoby zostały spacyfikowane w odwecie za działalność Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora „Hubala”. Ekspedycja karna złożona z funkcjonariuszy Ordnungspolizei, wspieranych przez członków SS i Selbstschutzu, doszczętnie spaliła wieś oraz aresztowała niemal wszystkich mężczyzn w wieku od 15 do 60 lat. Jeszcze tego samego dnia 265 zatrzymanych Polaków rozstrzelano w lesie rzucowskim. Masakrę przeżyło nie więcej jak 30 mężczyzn ze Skłobów. Była to najkrwawsza ze wszystkich pacyfikacji „hubalowskich”. Po zakończeniu okupacji na miejscu kaźni przy szosie Szydłowiec–Przysucha urządzono cmentarz wojenny. Przeniesiono tam również szczątki ofiar pogrzebane w rejonie stawów rzucowskich. Na cmentarzu wzniesiono pomnik o pięciometrowej rozpiętości skrzydeł. Czytaj więcej…