Nouruz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nouruz
Ilustracja
Dzień równonocy wiosennej
Kraje  Afganistan,  Iran,  Azerbejdżan,  Kazachstan,  Tadżykistan,  ONZ
Typ święta międzynarodowe
Inne nazwy Międzynarodowy Dzień Nowruz
Podobne święta Vesak
Stół z tzw. haft sin, siedmioma symbolicznymi przedmionami, mającymi przynieść szczęście w nowym roku.

Nouruz (pers. ‏نوروز‎, czyli „nowy dzień”; wersje w innych językach zapisywane jako Nevruz, Newroz, Navruz, Nowruz, Naurız, Nooruz, Novruz, Navrez) – tradycyjne irańskie święto nowego roku, obchodzone w dniu równonocy wiosennej, od 2010 obchodzone na arenie międzynarodowej (ang. International Nowruz Day[1]).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie związane było z tradycją zaratusztriańską. W czasach Achemenidów święto było okazją do złożenia hołdu królowi perskiemu przez delegacje wszystkich ludów wchodzących w skład Imperium Perskiego. Ceremonie odbywały się w Persepolis.

Nazwa święta pochodzi z języka staroperskiego od słów nava (nowy) i rəzaŋh (dzień), i zachowuje swoje znaczenie również we współczesnym języku perskim نو روز nouruz. Obecnie święto Nouruz oprócz Iranu jest obchodzone także w Afganistanie, Tadżykistanie, Azerbejdżanie, Turkmenistanie, Kazachstanie, Tatarstanie, Sudanie, Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Bhutanie, Nepalu i Tybecie, na Zanzibarze, w wielu regionach Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Kaukazu, a także w części Chin i Ameryki Północnej[2]. W Kurdystanie obchodzony jako Newroz[3].

10 maja 2010 zostało proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją A/RES/64/253, jako święto międzynarodowe i obchodzone jest 21 marca[4]. W 2009 roku Nouruz zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. International Nowruz Day (ang.). Unted Nations. [dostęp 2012-03-25].
  2. Nouruz – święto natury, tradycyjne starożytne święto Irańczyków (pol.). [dostęp 2013-12-30].
  3. Newroz znaczy Nowy dzień (pol.). Onet.pl Podróże, 2010-05-27. [dostęp 2019-03-20].
  4. Resolution adopted by the General Assembly, International Day of Nowruz – na oficjalnej stronie Zgromadzenia Ogólnego ONZ (ang.)
  5. UNESCO ICH: Novruz, Nowrouz, Nooruz, Navruz, Nauroz, Nevruz (ang.). [dostęp 2013-11-18].