Ciąg dalszy usprawnień gdańskiego transportu publicznego

Etap 4A Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej powinien zostać ukończony w październiku 2020 r. Projekt stanowi część długofalowego planu mającego na celu poprawę jakości i wydajności systemu transportu publicznego w Gdańsku, stolicy i największym mieście województwa pomorskiego.

Inne narzędzia

 

W budowie są dwie dwutorowe linie tramwajowe — 2,7 km wzdłuż ul. Nowej Bulońskiej Północnej oraz 1,5 km na ul. Nowej Warszawskiej. Towarzyszyć im będzie infrastruktura obejmująca m.in. węzeł integracyjny tramwajowo-autobusowy, 167 miejsc parkingowych dla samochodów i rowerów w ramach usługi „park and ride”.

Przebudowywanych jest 3,5 km dwutorowej linii tramwajowej do dzielnicy Stogi. Prace obejmą też przebudowę dwóch pętli tramwajowo-autobusowych Pasanil i Plaża Stogi, przebudowę przylegającego układu drogowego o długości 2,5 km, 1,2 km ścieżek rowerowych, 1,9 km chodników oraz budowę parkingu przesiadkowego dla samochodów osobowych (5 miejsc) i rowerów (20 miejsc).

Do innych elementów projektu zalicza się zakup 15 nowych dwukierunkowych wieloczłonowych tramwai niskopodłogowych, budowę 64 wiat przystankowych oraz instalację 84 tablic informacji pasażerskiej na przystankach. Łączny koszt etapu 4A wynosi ponad 124 milionów euro, z czego prawie 66 miliona euro pochodzi z unijnego Funduszu Spójności.

Inicjatywa długofalowa

Posiadający 460 000 mieszkańców Gdańsk jest szóstym co do wielkości miastem w Polsce. W Gdańsku funkcjonuje rozległy system transportu publicznego składający się z gęstej sieci tramwajowej i autobusowej. Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej rozpoczęto w 2003 r. od oceny miejskiego transportu publicznego oraz dokonanego w pierwszym etapie remontu pięciu sekcji linii tramwajowej. Następnie rozpoczęto etap 2, który wdrożono pomiędzy 2004 a 2008 rokiem. Obejmował on budowę linii tramwajowej do dzielnicy Chełm, wiele usprawnień linii oraz zakup nowych tramwajów i autobusów.

W ramach zakończonego w 2012 roku etapu 3 zbudowano linię tramwajową łączącą Chełm z węzłem komunikacyjnym Nowa Łódzka. Linia obejmuje 6 przystanków z wiatami, panelami informacji pasażerskiej oraz barierkami służącymi kontroli ruchu pieszego i ochronie przed ruchem ulicznym. Istniejący 12 km odcinek linii został rozszerzony do dwóch torów, wyremontowano też zajezdnię we Wrzeszczu. W ramach projektu zakupiono też 35 nowych tramwajów oraz zbudowano nowe parkingi przesiadkowe dla samochodów i rowerów.

Rozwój transportu niskoemisyjnego

W ramach etapu 4A rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego w Gdańsku zostanie objęty wsparciem, zaś dzięki poprawie poziomu bezpieczeństwa, jakości, atrakcyjności i komfortu, wzrośnie też jego wykorzystanie. Wpłynie to na zmniejszenie intensywności ruchu drogowego i jego upłynnienie, ograniczając tym samym negatywny wpływ transportu na środowisko, w szczególności w zakresie hałasu i zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo, dzięki wprowadzeniu tramwajów niskopodłogowych projekt przyczynia się do przystosowywania systemu transportu miejskiego do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

 


Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IV A” wyniosła 124 138 944 EUR, przy czym wkład unijnego Funduszu Spójności o wartości 65 733 560 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020.

 


Data projektu

01/06/2018